این روز ها مطالب زیادی با عنوان اقامت کشور ترکیه با خرید ملک در ترکیه مشاهده میکنید. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چگونه میتوان با خرید آپارتمان در ترکیه اقامت دائم ترکیه را بدست آورد؟

قطعا برای شما که به مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت ترکیه فکر میکنید مهم است که اقامت شما قابل تمدید یا دائم باشد.

در این بخش بصورت کاملا واضح مطالب مفیدی در این خصوص به اطلاع شما میرسانیم.

قوانین مهاجرتی کشور ترکیه

طبق قوانین مهاجرتی کشور ترکیه خارجیان میتوانند با اجاره کردن آپارتمان و ارائه درخواست اقامت توریستی کارت اقامت موقت ترکیه را دریافت و بار ها آن را تمدید کنند.
البته با توجه به درآمد سرشاری که کشور ترکیه از صنعت توریزم دارد دولت ترکیه با کمال میل و با آغوش باز پذیرای متقاضیان دریافت اقامت توریستی میباشد و هر سال اقامت متقاضیان را تمدید خواهد کرد.

اما کشور ترکیه بیش از ۶ سال اقامت توریستی شما را تمدید نخواهد کرد، چرا که طبق قوانین مهاجرتی هر فردی که بیش از شش سال در کشور ترکیه اقامت موقت خود را تمدید کند میتواند برای دریافت اقامت بلند مدت درخواست دهد و بعد از طی کردن مراحل اداری میتواند کارت اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت کند.

به همین دلیل کشور ترکیه تمایلی برای تمدید اقامت شما برای سال ششم ندارد.

پس چگونه میتوانیم اقامت دائم ترکیه را دریافت کنیم؟

خرید ملک در ترکیه راهی آسان و بی دردسر برای دریافت اقامت دائم ترکیه 

با توجه به اینکه کشور ترکیه طبق قوانینی که تصویب کرده نمیتواند فرادی را که صاحب ملک هستند از کشور خارج کنند بصورت خودکار و اقامت شما برای بار ششم در کشور ترکیه تمدید خواهد شد و شما میتوانید برای دریافت اقامت دائم کشور ترکیه اقدام کنید و میتوان گفت که خرید ملک در ترکیه یکی از مطمعن ترین و کم هزینه ترین راه ها برای رسیدن به اقامت دايم کشور ترکیه به حساب می آید.

خرید ملک درکشور ترکیه

اقامت ترکیه با خرید ملک در شهرهای بزرگ مانند استانبول ، انتالیا ، انکارا ، ازمیر بصورت یکساله و بنا به تشخیص مامور اداره مهاجرت حتی دو ساله صادر میشود و علاوه بر شما به این اقامت به خانواده درجه یک شما (همسر وفرزندان زیر ۱۸ سال) اعطا میشود.
شما بعد از خرید ملک مورد نظر ودریافت اقامت موقت ترکیه از اقامت خود لذت میبرید و میتوانید از مرایای کارت اقامت موقت خود استفاده کنید و بعد از طی شدن مدت لازم و با توجه به اینکه سند ملکی به نام خود دارید برای دریافت اقامت دائم تشکیل پرونده خواهید داد.

اقامت ترکیه با خرید ملک در ترکیه چه مزایایی دارد؟

پس از خرید ملک در کشور ترکیه و دریافت اقامت برای شما شماره ملی اتباع خارجی خواهید کرد که با استفاده از این شماره ملی امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه ، ثبت نام در مدارس دولتی و خصوصی ،ثبت شرکت و فعالیتهای سرمایه گذاری ، امکان استفاده از برخی تسهیلات برخوردار خواهید شد.


کارشناسان آماده ارائه مشاوره به شما هستند. درصورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

قانون خرید ملک در ترکیه :
طبق تبصره 35 قانون املاک و اراضی مصوب 18 می 2012 به شماره 2644 اجازه خرید اراضی و املاک را به تمامی اتباع خارجی اجاره نمیدهد.

خوشبختانه کشور ایران جزو شهروندان مجاز به خرید ملک در ترکیه می باشد، شما دیگر اتباع خارجی میتوانید از طریق تماس با سفارت ترکیه از این لیست اطلاع کسب کنید. افراد خارجی قادر به خرید هرنوع ملکی چه اراضی و چه خانه و دفتر پس از کسب استعلام از مراجع مربوط میباشند.

شهروندان خارجی که اقدام به خرید زمین برای ساخت ملک میکنند باید طی دو سال اقدام به شروع ساخت پروژه معرفی شده به وزارت خانه نمایند.

خارجی هایی که مایل به خرید ملک در ترکیه هستند:
خارجی هایی که مایل به خرید ملک در ترکیه هستند نیاز به اجازه اقامت ندارند خرید ملک در ترکیه باعث اعطای اجازه اقامت یا اجازه کار در ترکیه نمیشود، هر شخصی که مایل به خرید خانه در ترکیه باشد و اجازه اقامت نداشته باشد لازم است از نزدیکترین اداره شماره شناسایی یا شماره مالیاتی خود را دریافت کند تا بتواند درترکیه ملکی را خریداری نماید.

درخواست انتقال سند:
مالک یا وکیل قانونی باید برای درخواست انتقال سند در موعد مقرر اقدام کند و آن را قبل ازهرگونه اقدامی به سازمان ثبت اسناد رسمی و املاک ارائه دهد در غیر اینصورت انتقال سند با تاخیر مواجه خواهد شد. همچنین فرد خارجی برای خرید ملک در ترکیه باید تابعیت مجاز برای خرید ملک در ترکیه را داشته باشد، کشور ایران در این دسته بندی قرار میگیرد.

مراحل عقد قرارداد خرید ملک در ترکیه:
انعقاد قولنامه می بایست در دفاتر رسمی فروش( بنگاه) و در دفاتر مشاوره صورت گیرد قولنامه باید حتما به طور رسمی در سازمان ثبت اسناد رسمی و املاک به ثبت برسد، در غیر این صورت صرف به همراه داشتن قولنامه هیچ الزامی برای انتفال مالکیت(سند) ایجاد نمیکند‌. انتقال مالکیت در ترکیه تنها از طریق اوراق رسمی و ثبت شده که با امضای طرفین یا وکلای آنها رسیده در دفتر اسناد رسمی ممکن است.

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند :
سند ملک مورد نظر و یا نامه مورد تایید سازمان ثبت اسناد در مورد احراض مالکیت، مشخصات مالک با جزییات کامل آدرس، مساحت و محل واقع شدن ملک با مختصات
شناسنامه،کارت ملی و پاسپورت با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی
برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات-عوارض از شهرداری مربوطه
ارائه بیمه نامه اجباری زلزله ویلا،خانه،آپارتمان، دفتر…
یک قطعه عکس فروشنده (4*6)
دو قطعه عکس خریدار که می بایست حداثکر مربوط به ماه پیش باشد (4*6)
حضور مترجم همزمان و دو شاهد در صورت عدم صحبت طرفین به زبان ترکی استانبولی
در صورت حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت نامه همراه با ترجمه رسمی با تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده

برگه انتقال مالکیت “ TAPU ”
مهمترین مدرک مورد نیاز خریدار می باشد، که باید در هنگام اخذ آن به تمامی جزییات ذکر شده در آن دقت کند. در TAPU تمامی موارد از جمله وضعیت مالکیت، تاریخ انتقال و نام مالک ذکر می شود.


کارشناسان آماده ارائه مشاوره به شما هستند. درصورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید